foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Warsztaty plastyczne w klasie 6b
 
24 stycznia 2019 roku naszą szkołę odwiedziła pani plastyk, absolwentka ASP w Warszawie. Instruktorka przeprowadziła w klasie 6b wykład z historii malarstwa. W dalszej kolejności przewidziane były warsztaty plastyczne z kategorii abstrakcjonistycznej. Uczniowie chętnie angażowali się w wyznaczone zadania i współpracowali ze sobą, by wykonać jak najefektowniejsze prace. W podziękowaniu za wizytę, dzieci wręczyły pani instruktor własnoręcznie wykonane prace.
Klasa 6a i 6b na lekcji bibliotecznej

W dniu 15 listopada 2018r. uczniowie klas 6a i 6b wzięli udział w lekcji bibliotecznej w BIBLIOTECE PUBLICZNEJ Skorosze. W trakcie zajęć uczniowie poznali fragmenty powieści „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza. Czytając i omawiając treści powieści dzieci poznały losy ludzi mieszkających w przedwojennej Warszawie, ich historie z czasów II wojny światowej oraz czasy powojenne. Pełna emocji, uczuć, historii – czasami bardzo trudnej sprawiła, że uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach.

Klasa 6c bierze udział w projekcie "Mirabelka, kiełkująca historia w 100licy"
 
W ramach oficjalnych obchodów 100-lecia Niepodległości w dniu 7 listopada 2018r. uczniowie klas 6c wzięli udział w lekcji bibliotecznej w Bibliotece Publicznej Skorosze. Dzieci, czytając i omawiając treści powieści Cezarego Harasimowicza miały możliwość sprawdzenia, jak kiełkuje polska historia i jak rodzi się niepodległość.

Mirabelka, która jest narratorem tej opowieści, rosła naprawdę. Przetrwała wojnę, getto, zagładę, stalinizm, budowę okolicznych domów, ale nie przetrwała naszych czasów. Ścięto ją podczas budowy apartamentowca… Na szczęście pestki mirabelki zawędrowały z dawnym mieszkańcem Nalewek aż do Waszyngtonu, skąd powróciły do Warszawy.

„Nie ma już kamienicy pana Friedmana, fabryki strojów karnawałowych panów braci Alfusów, nie ma też getta, a od niedawna nie ma nawet mirabelki. To, co przetrwało to pamięć o ludziach, którzy wtedy żyli – o Dorce, Chaimie, Maćku i innych. Drzewa towarzyszyły ludziom w chwilach radości, smutku, ale też grozy. Poznawały historię kraju poprzez uczestniczenie w życiu lokalnej społeczności.”

Tę pełną nadziei, wiary i miłości historię kilku pokoleń opowiada rosnąca na warszawskich Nalewkach mirabelka, miejmy nadzieję że historia ta przetrwa też w pamięci dzieci uczestniczących w tej niecodziennej lekcji.

Klasa 6c na przedstawieniu w OK Arsus "Mity greckie"
 
W dniu 31 października 2018r. klasa 6c wraz z klasami 4-6 uczestniczyła w przedstawieniu Wrocławskiego Teatru IN-ART.

Uczniowie mieli możliwość obejrzenia innowacyjnego spektaklu opartego na mitach, legendach i wierzeniach starożytnych Greków. W komediowy sposób przedstawiono jeden z najpiękniejszych tworów wyobraźni greckiej, będący skarbnicą nieśmiertelnych tematów, motywów i symboli- mitologię.Widzowie zobaczyli zabawne i pouczające sceny będące odzwierciedleniem codziennego życia bogów, bogiń i herosów.W przystępny sposób zostały zainscenizowane wybrane  mity i legendy greckie, które nawet we współczesnym świecie nie straciły na swojej popularności:

o początku świata, potężnym Zeusie, dzielnym Prometeuszu, odważnym i wytrwałym Heraklesie, Hadesie - bogu śmierci, budowniczym Dedalu i jego synu Ikarze, królu Syzyfie, ciekawskiej Pandorze, okrutnym Aresie , mężnym Tezeuszu i cudownej nici Ariadny, Erosie, Posejdonie.

Dzięki bogatej scenografii, ikonograficznym kostiumom, antycznym maskom oraz doskonałej grze aktorskiej uczniowie  mieli okazję przenieść się, choć na chwilę, w czasy starożytnej Grecji.

Interaktywna forma spektaklu, z czynnym udziałem widzów zapewniła doskonałą zabawę i miejmy nadzieję, zachęci uczniów do odkrywania bogactwa mitologii.

Udział klasy 6a w grze terenowej

W środę 10 października uczniowie klasy 4a i 6a wzięli udział w historycznej grze terenowej w rocznicę bitwy pod Maciejowicami "Kod Kościuszki – generał, naczelnik, rysownik, kompozytor". Celem wydarzenia była nauka historii w przyjaznej dla uczniów formie zabawy oraz możliwość współpracy w grupie rówieśniczej. Trasa obejmująca punktowane zadania wyniosła około 4 km.

Zajęcia wzbogacone były wieloma rekwizytami z epoki. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością pisania gęsim piórem oraz budowania twierdzy, zatańczyli taniec z epoki oraz stoczyli bitwę pod Maciejowicami na szmaciane kule. Za każde poprawnie wykonane zadanie otrzymywali punkty.

III miejsce zajęła klasa 6a, zaś wyróżnienie otrzymali uczniowie 4a.

Wszystkim uczestnikom, którzy godnie reprezentowali naszą szkołę w zmaganiach historycznych i wykazali się niezwykłą kondycją fizyczną, serdecznie gratulujemy.

Szkoła Podstawowa Nr 382 w Warszawie