foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Ekoinspiracje

W tym kąciku znajdziesz wszelkiego rodzaju pomysły na wtórne wykorzystanie rzeczy, czy też roślin. W tym wiosennym czasie, gdy jesteśmy w domu, z pewnością macie okazje przyjrzeć się dokładnie procesowi przygotowania posiłków. Dziś właśnie o tym będzie mowa. Serdecznie zachęcamy do zrobienia domowego wiosennego ogródka.

Sówka

Potrzebujemy:

  • opakowanie( wytłaczanka) po jajkach,
  • 2 koła wycięte z bloku technicznego,
  • 2 plastikowe nakrętki, najlepiej żółte,
  • farba plakatowa w ulubionym kolorze,
  • klej, nożyczki, czarny flamaster.

Sposób wykonania:

  1. Wytnij prostokąt z wytłaczanki po jajkach, pomaluj go farbą w ulubionym kolorze.
  2. Wytnij skrzydła w kształcie łezki, dziób z wypukłego elementu wytłaczanki, trójkątne łapki oraz „uszy”.
  3. Naklej plastikowe korki na białe koła i narysuj kropkę czarnym flamastrem. Teraz przyklej oczy oraz pozostałe elementy i sowa jest gotowa :-)

Dzień dobry :-)

W dzisiejszym odcinku królować będzie CEBULA, a raczej to, co można z niej wyhodować. Macie pomysł?

Oczywiście, chodzi o SZCZYPIOREK. Kto nie jadł kiedyś kanapki posypanej szczypiorkiem, jajecznicy z nim, czy omleta… A no właśnie. Jest to jedna z rzeczy, którą niezwykle prosto wyhodować samemu. Wystarczy nam cebula i szklanka lub inny pojemnik na wodę. Zazwyczaj cebule kupuje się nie pojedynczo, lecz po kilka/kilkanaście. Na pewno wśród nich znajdzie się jakaś, którą da się posadzić. Najlepiej, by miała już jakiś zaczątek "zielonego ogonka". Dlaczego? Bo mamy pewność, że szczypiorek nam wyrośnie. No właśnie, co właściwie trzeba z nią zrobić? Ano niewiele. Najlepiej znaleźć naczynie, w którym możliwe jest trzymanie cebuli w pionie (np. szklanka lub mały słoiczek). Należy nalać tam wody tak, aby końcówka cebuli była zamoczona. W tym miejscu pojawią się korzonki, którymi następnie należy się opiekować, to znaczy zapewnić tyle wody, aby były przykryte. Cebuli do hodowania nie obieramy z jej naturalnej brązowej skórki, chyba że jest jej bardzo dużo to można zdjąć jedną-dwie warstwy. Swoją drogą, nie wiem, czy wiecie, że łupiny z cebuli fantastycznie farbują skorupki jaj do wielkanocnego koszyczka :-) Wystarczy ugotować jajko w wodzie, w której znajdują się łupinki i będzie pięknie jednolicie brązowe. Spróbujcie, gdy przyjdzie czas lub po prostu, gdy najdzie Was na to ochota, bo oczywiście nie ma to wpływu na właściwości i smak jajek, gdyż wszystko jest naturalne. Ale to była tylko dygresja… Wracając do naszego szczypiorku. Mój wygląda następująco po 3 tygodniach od wsadzenia do wody :-) można już ścinać i zajadać. Jedynie co dostarczyłam mojej cebuli to słoneczne miejsce na parapecie oraz świeża woda. Jeśli się przyjrzycie na zdjęciu widać, jak długie korzonki ma już cebula. Ważne, żeby wszystkie sięgały do wody.

Miłego hodowania! :-)

 

Dzień dobry! Jak tam Wasze pietruszki? Udało Wam się wyhodować natkę?

Dziś przedstawimy Wam, jak wyhodować w domu CZOSNEK :-)