foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Cuda i wianki - kl. 4d i 4g
 
Dnia 31 maja 2019r. klasy 4d i 4g wybrały się na warsztaty przyrodniczo-plastyczne. Każdy z uczestników mógł stworzyć swój własny magnes, zrobić masło, sok owocowo-warzywny z dodatkiem pokrzywy, czy wykonać podpłomyki.
Najciekawsze jednak było obcowanie ze zwierzętami. Poznaliśmy cudowne i mięciutkie alpaki, urocze króliki, kucyki i kozę. Towarzyszyły nam również urocze psy.
Poznaliśmy różne drzewa, krzewy, mogliśmy przeanalizować różne warstwy lasu oraz zobaczyć różnice między lasem liściastym a iglastym.
Kl. 4a, 4d i 4g na warsztatach ekologicznych
 
W warszawskich dzielnicach realizowany jest wspaniały projekt - warsztaty na temat jakości powietrza. W naszej szkole w warsztatach uczestniczyli uczniowie klas 4a, 4d oraz 4g.
Program łączy wiedzę z wyjściem w teren, pozwalając na kształtowanie wśród uczniów umiejętności dostrzegania i interpretowania zjawisk przy użyciu nowoczesnych form pracy. W maju odbyła się druga część warsztatów pt.: "Roślinne filtry powietrza".
Zwięczeniem warsztatów było wykonanie kokedam. Jest to tradycyjna dyscyplina bonsai, w której korzenie rośliny są uformowane w kulę, okryte mchem i owinięte sznurkiem. Czasami stoją na porcelanowych spodkach, innym razem wiszą zaś na długim sznurku. Japońskie słowo "Kokedama" oznacza dosłownie "kulę z mchu". Praktyka tworzenia Kokedamy wywodzi się jeszcze z epoki Edo, a poznałam ją w trakcie warsztatów organizowanych przez warszawską restaurację Orzo. Tam rośliny grają ogromną rolę i to nie tylko dekoracyjną, ale też funkcjonalną, bo zostały dobrane w taki sposób, by jak najbardziej oczyszczać powietrze.
Wycieczka klasy 4a i 4s do Torunia

22 maja 2019r. klasy 4a i 4s udały się na wycieczkę do Torunia. Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy od Krzywej Wieży, zobaczyliśmy Dom Kopernika, Katedrę św. Janów ze słynnym dzwonem Tuba Dei, Starówkę z Ratuszem Staromiejskim, pomnik Kopernika i Flisaka. Uczniowie wzięli udział w zajęciach interaktywnych w  Bazie Mars oraz warsztatach z wypieku piernika. Na koniec wycieczki umililiśmy sobie czas zakupami pięknych i smacznych toruńskich pierników.

Klasa 4c i 4f na wycieczce w Twierdzy Modlin

10 maja uczniowie klas 4c i 4f spędzili dzień w Twierdzy Modlin, miejsca położonego w granicach Nowego Dworu Mazowieckiego  u zbiegu rzek Wisły, Narwi i Wkry.

Twierdza to niesamowity kompleks zabytków, który przybliżył nam historię Polski od czasów napoleońskich aż do dziś.  Podziwialiśmy wiele obiektów na terenie Twierdzy: działobitnię gen. Dehna, schron płk. Piętki, kasyno oficerskie, redutę Napoleona, bramę Ks. Poniatowskiego, spichlerz, koszary wojskowe i in. Poznaliśmy fascynującą historię Baśki, białej niedźwiedzicy, która mieszkała w Twierdzy Modlin wraz z wojskowymi i zażywała kąpieli w wodach tutejszych rzek.

Następnie uczestniczyliśmy w grze terenowej, podczas, której szukaliśmy śladów, które miały zaprowadzić nas do wyznaczonego celu. Rywalizowaliśmy w zawodach strzelania do celu, które wzbudziły wiele emocji. Na zakończenie upiekliśmy kiełbaski na ognisku. Dzień w Twierdzy dostarczył nam nie tylko nowej wiedzy historycznej, ale również wiele radości ze wspólnie spędzonego czasu.

Wycieczka kl. 4b do Łodzi
 
Dnia 25 kwietnia 2019 r. uczniowie klasy 4b byli na wycieczce w Łodzi.

Pieszym punktem naszej wycieczki była Manufaktura. W Experementarium odkrywaliśmy  zagadnienia  z wielu dziedzin nauki, techniki oraz kultury. Na warsztatach chemicznych ubrani w stroje ochronne przeprowadzaliśmy różne doświadczenia. Paliło się, pieniło, bulgotało i parowało, a wszyscy wyszliśmy bez szwanku z tych eksperymentów. Uwieńczeniem pobytu w Manufakturze była zabawa w laserowy paintball.

W Muzeum Włókiennictwa podziwialiśmy wystawę Moda Polska z Jerzym Antkowiakiem w roli głównej. Na warsztatach poznaliśmy tajniki tworzenia karykatur ludzi i zwierząt. Każdy zabrał do domu namalowaną wspólnymi siłami własną karykaturę.

Pełni pozytywnych wrażeń wieczorem wróciliśmy do domów.  Polecamy!

Warsztaty przyrodnicze w kl. 4a, 4d, 4g
 
W kwietniu odbyły się w naszej szkole warsztaty przyrodnicze z ramienia Fundacji Ekotrend. Dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii, przyznanego przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest on bezpłatny.
Projekt pt. "Hodujemy czyste powietrze" dotyczył zanieczyszczeń powietrza i niskiej emisji a udział w nim wzięli uczniowie klas 4a, 4d oraz 4g.
Program łączy wiedzę z wyjściem w teren, pozwalając na kształtowanie wśród uczniów umiejętności dostrzegania i interpretowania zjawisk przy użyciu nowoczesnych form pracy.

Szkoła Podstawowa Nr 382 w Warszawie