foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Kl. 5c na wycieczce w Wilanowie
 
4 października 2019 roku klasa 5c wraz z wychowawcą p. Robertem Stepaniukiem i p. Kamilą Sadowską wybrała się na wycieczkę do Muzeum Pałacu w Wilanowie na lekcję muzealną "Wizyta u króla". Uczniowie gościli w rezydencji króla Jana III Sobieskiego spacerując po królewskich apartamentach. W dawnej rezydencji władcy obejrzały jego portrety, przedmioty oraz malowidła sławiące jego męstwo. Ukryta w nich historia tworzy barwną opowieść o losach tego walecznego monarchy. Jak przebiegała edukacja króla, jakie książki król gromadził? – uczniowie dowiedzieli się, rozwiązując karty zadań i przypatrując się malowidłom w dawnej bibliotece królewskiej. Młodzież zobaczyła, w co ubierał się król i przekonała się, ile czasu zajmowało mu przepasanie się pasem kontuszowym. Barwne anegdoty pozwalały poznać nie tylko wilanowski pałac, ale przede wszystkim króla, zwanego Lwem Lechistanu.
Ziemniaczane poziomice w kl. 5g
 
Zrozumienie pojęć tj. poziomica, wysokość bezwzględna czy mapa hipsometryczna nie jest rzeczą łatwą. Jednak, gdy włączymy wyobraźnię wszystko wydaje się łatwiejsze.
Uczniowie klasy 5g spróbowali tej magii przy pomocy ziemniaka, wykałaczek i sznurka. Ziemniak imitował naszą górę, jednostką miary poziomic była linijka a wykałaczki to punkty, które połączone stawały się poziomicą.
Takie lekcje geografii bardzo się nam podobają a nauka naprawdę staje się o wiele przyjemniejsza.
Teraz rysunek poziomicowy nie jest nam obcy :-)
Kl. 5b na koncercie zespołu "Mazowsze"
 
Dnia 25 września 2019 roku uczestniczyliśmy w niecodziennym wydarzeniu. Był to koncert zespołu "Mazowsze" pt. "MAGICZNA PODRÓŻ – PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA".  Była to naprawdę niezapomniana wyprawa! Wraz z Baletem i Orkiestrą Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" odwiedziliśmy osiem barwnych i fascynujących miejsc: Mazowsze (Wilanów), Kurpie, Kaszuby, Wielkopolskę (Szamotuły), Śląsk (Wilamowice i Rozbark), Spisz (Jurgów) oraz Lubelszczyznę (Krzczonów).

Przedstawiony w ten sposób świat fascynuje i jednocześnie uczy szacunku dla polskiej tradycji kultury ludowej. Każdy z odwiedzanych regionów zilustrowany był przez efektowne tańce regionalne, a prezentowane przez tancerzy kostiumy to prawdziwe arcydzieła sztuki ludowej. Poszczególne sceny spektaklu przeplatane były animacją komputerową, co wspaniale połączyło tradycję ze współczesnością.

 Po widowisku zrobiliśmy sobie zdjęcia z artystami w ich barwnych, oryginalnych strojach.

Kl. 5g na pikniku
 
Dnia 21 września 2019 roku w Parki Czechowickim odbył się I Piknik Naukowy i XI Festiwal Oświatowy. Zespół wokalny "Prymki" z klasy 5g wraz z młodszymi kolegami zaprezentował utwór "Bo co może mały człowiek".
Następnie mogliśmy doświadczyć poprzez zabawę wielu niezapomnianych wrażeń. Na terenie parku znajdowały się stoiska poświęcone astronomii, robotyce, anatomii człowieka, a także fizyce i chemii. Można było budować samodzielnie roboty, zobaczyć układ gwiazd w mobilnym planetarium, wziąć udział w pokazach kuchni molekularnej, czy poznać sekrety ludzkiego ciała.
Klasa 5b w Centrum Pieniądza NBP

Dnia 20 września 2019r. klasa 5b wybrała się na wędrówkę po świecie pieniądza.

Na zajęciach warsztatowych "Był sobie pieniądz" poznaliśmy etapy rozwoju pieniądza – od pojawienia się pierwszych płacideł, przez wynalezienie monet, powstanie pierwszych banknotów, aż do pojawienia się elektronicznych form pieniądza. Oglądaliśmy banknoty sprzed denominacji. W skarbcu  każdy miał okazję potrzymać 12 - kilogramową sztabkę złota, a na koniec posypały się na nas ze ściany złote monety!

Centrum to swoisty wehikuł czasu, którym można dotrzeć do kluczowych miejsc związanych z historią pieniądza. Polecamy.

Szkoła Podstawowa Nr 382 w Warszawie