• Historia Szkoły Podstawowej nr 382

Szkoła Podstawowa nr 382 jest spadkobierczynią placówek, które mieściły się w budynku przy obecnej Konińskiej 2.

1968r. - 1978r. - Szkoła Podstawowa nr 5

Pierwsza szkoła, która tutaj działała to Szkoła Podstawowa nr 5, oddana do użytku 2 - go września 1968r.
      Placówka została ufundowana ze środków Społecznego Funduszu Budowy Szkół i Internatów. Naukę w szkole rozpoczęło 896 uczniów w 27 oddziałach. Grono Pedagogiczne liczyło 32 nauczycieli. Obecna ulica Konińska nosiła wtedy nazwę Baśniowa.

Zdjęcia budynku szkoły z 1968r., widok od ul. Baśniowej (obecnie Konińska)

1978r. - 2001r. - Szkoła Podstawowa nr 16

Zmieniająca się historia miasta i wprowadzane na przestrzeni lat reformy oświaty powodowały zmiany numeracji szkół, a także ich przekształcenia. Po włączeniu Ursusa do Warszawy zmienił się numer szkoły z 5 na numer 16.

1999r. - 2001r. - Gimnazjum nr 2

2001r. - 2007r. - Gimnazjum nr 132

2007r. - 2013r. - Zespół Szkół nr 42

Reforma oświaty z 1999r., przekształciła Szkołę Podstawową nr 16 w Gimnazjum nr 2, które w roku 2001 otrzymało numer 132.
      W 2007r. część placówek oświatowych na terenie dzielnicy Ursus zmieniła swoje siedziby. Gimnazjum nr 132 z Oddziałami Integracyjnymi przeniesione zostało do budynku przy ulicy Dzieci Warszawy 42, a jego miejsce zajął Zespół Szkół nr 42, który w 2013 roku powrócił na ulicę Dzieci Warszawy 42.

Szkoła w 2006r.

2013r. - 2017r. - Filia Szkoły Podstawowej nr 4

W roku 2013 powołano Filię Szkoły Podstawowej nr 4 im. Władysława Broniewskiego przy ul. Walerego Sławka 9, która funkcjonowała 4 lata.

W 2015r. rozpoczęła się rozbudowa szkoły.

1 września 2016 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowej części szkoły filialnej poprzedzone uroczystą mszą świętą w kościele pod wezwaniem Świętego Józefa Oblubieńca NMP.

Swoją obecnością zaszczycili nas wyjątkowi goście: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Rafał Markowski, ks. prałat Zbigniew Sajnóg - dziekan dekanatu ursuskiego, a także Wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Pani Małgorzata Kidawa-Błońska, Wicedyrektor Biura Edukacji m. st. Warszawy w osobie Pani Beaty Murawskiej oraz Burmistrz Dzielnicy Ursus Pani Urszula Kierzkowska wraz z zastępcami - Panem Wiesławem Krzemieniem i Panem Kazimierzem Sternikiem, Pani Elżbieta Chybińska - Dyrektor DBFO, Pani Maria Łukaszewicz - radna m. st. Warszawy, Pani Joanna Hermanowska - Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Dzielnicy Ursus oraz pracownicy wydziału, Pan Henryk Linowski - Przewodniczący Rady Dzielnicy wraz z radnymi, Pani Edyta Bartos - Przewodnicząca Rady Szkoły i Rady Rodziców.

Pani Dyrektor Ewa Gerełło wraz z wicedyrektorami Paniami Agnieszką Jasitczak-Wolską oraz Bogumiłą Wodyńską zaprezentowały nową część szkoły, po czym odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego w nowej placówce.

Szkołę odwiedzili znamienici goście.

Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz            Marszałek Sejmu RP – Małgorzata Kidawa - Błońska

Ksiądz Biskup Rafał Markowski                                                  Ksiądz Biskup Michał Janocha

od 2017r. - 2013r. - Szkoła Podstawowa nr 382

Od roku szkolnego 2017/2018 nasza szkoła rozpoczęła swoją historię jako samodzielna placówka.

Wybór imienia szkoły

25 i 26 maja 2018 r. w tajnym głosowaniu społeczność szkolna i lokalna zdecydowała o wyborze imienia dla naszej szkoły. Głosowaniu zostały poddane trzy propozycje:

- Szkoła Podstawowa nr 382 im. Warszawskich Dzieci
      - Szkoła Podstawowa nr 382 im. Odkrywców Talentów
      - Szkoła Podstawowa nr 382 im. Wadny Chotomskiej

Największą ilość głosów zdobyła Szkoła im. Warszawskich Dzieci, bo chcemy, żeby nasza szkoła była szkołą dzieci – tych małych i tych troszkę większych, szkołą beztroskiego dzieciństwa, zawierania dziecięcych przyjaźni i mądrego wchodzenia w dorosłość. Chcemy, żeby dzieci realizowały u nas swoje pasje, odkrywały talenty, doskonaliły umiejętności i odnosiły sukcesy. Pragniemy by poczuły się dziećmi Warszawy –korzystającymi z dóbr kultury, odkrywającymi historię stolicy, poznającymi dokonania wybitnych warszawiaków, czerpiącymi radość z obcowania z przyrodą.

Wraz z imieniem, szkoła otrzymała również sztandar.

Klasy sportowe w szkole

W roku szkolnym 2018/2019 w naszej szkole została otwarta klasa sportowa o profilu piłka siatkowa/piłka nożna.
      12.01.2018 Pani Agnieszka Jasitczak-Wolska podpisała porozumienie o współpracy z Zarządem Klubu Iskra przy tworzeniu klasy sportowej w piłce siatkowej.

cdn.